Sayfa Seç

Erol Göka: İmtihandan kaçmayı tercih edersen sınavdan sıfır çekersin

Erol Göka: İmtihandan kaçmayı tercih edersen sınavdan sıfır çekersin
“Hızın esas alındığı bir çağda yavaşlamak, kalabalık çevrelerle değer gördüğümüz bir süreçte kendimizle kalmak, aklın ön plana çıktığı bir zamanda gönle yönelmek bir gencin gerçeklerden kopmasına yol açmaz mı?”

İnsan, hayatın içindedir; ömrünü orada ifa ve icra eder. Bir başka deyişle insan, dünya içindeki varoluşunu, aynı anda hem bir tabii çevre içinde hem başka insanlar arasında hem de kendisiyle baş başa olarak sürdürür. Bu nedenle eğer “inziva” gibi çok uzun süreli bir karar verip kendini hayatın dışına atmaya çalışmamışsa, insanla ilgili bir durumu açıklamaya çalışırken mutlaka “Ne zaman?”, “Nerede?”, “Kimlerle?” gibi sorular da sorulmalıdır. Aksi takdirde yaşadığımız dünya hayatının bir “imtihan” olmasının manası kalmaz ya da inzivaya çekilip imtihandan kaçmayı tercih edersen, sınavdan sıfır çekersin. 

Her insan dünya imtihanını kendi amanında, kendi şartlarında, duruma özgü sorularla olur. Biz modern zaman insanları da imtihanımızı modern zamanlarda, haz ve hız çağında oluyoruz. O yüzden ben “gönül eriyim” deyip kendini hayatın her alanından geriye çekemezsin. Daha doğrusu, çekersin ama kimse iç dünyanda ne yaşadığını tam manasıyla bilemez. Şöyle ki: Uçağa da binersin, akıllı cihazlar da kullanırsın, kalabalıklar içinde de bulunursun ama gönlünü, iç dünyanı tamamen bulunduğun şartlara angaje etmezsin. Aklın, bilincin daima yaptığının doğru olup olmadığını sorgular, eleştiriyi elden bırakmazsın; kaygıyla umut arasında olma konumunu, iyiliğe yönelip kötülükten sakınma vazifeni her daim muhafaza etmeye gayret edersin.

Yok yok sakın yanlış anlama, dünya hayatının içinde bulunmak, “sen aydınlanmışsın o halde git diğerini de aydınlat!” gibi bir yaklaşımın neticesinde değildir. Dünyanın içinde bulunmak, dünya hayatını inançlarının izin ve el verdiği ölçüde diğer insan kardeşlerinle birlikte yaşaman ve fazladan olarak arada bir başını sudan çıkarıp neyi nasıl yaptığını gözden geçirmen içindir. Bu öyle bir duruş olmalıdır ki, diğer insanlar yaşayışlarında sana güvensinler, sana inansınlar, seni örnek alsınlar, başları sıkıştığında her zaman onların yardımına koşacağından, cömert ve adil olacağından, hiç bir kimsenin, hiç bir canlının  senden zarar görmeyeceğinden emin olsunlar.

Resim

Kaynak: Genç Dergi, Aralık 2022

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okur yorumları

    Son Videolar

    Yükleniyor...

    Galeri

    Ekran-Resmi-2022-07-06-ÖS-12.47.15 Ekran-Resmi-2022-07-06-ÖS-12.46.20 Ekran-Resmi-2022-07-06-ÖS-12.46.35 Ekran-Resmi-2022-07-06-ÖS-12.46.58 Ekran-Resmi-2022-07-06-ÖS-12.47.34 Ekran-Resmi-2022-07-06-ÖS-12.45.41